The Project Cumulative Report shows the cumulative / running total of projects. Columns show the totals from the start of the project to the end of the period.

This is useful for seeing how your project KPIs have added up so far and for forecasting financial progress. The report is most commonly used for end-of-month reporting.

Project Cumulative Report Metrics

All metrics on the Project Cumulative report are rounded to the nearest whole number.

IMPORTANT - Read more about how Runn accounts for scheduled vs. actual hours, placeholders, tentative projects, and overtime in the Reports Guide.

Billable Hours

The number of hours that were scheduled or logged on billable assignments.

Non-billable Hours

The number of hours that were scheduled or logged on non-billable assignments or projects.

Total Hours

The sum of Billable Hours and Non-billable Hours.

Project Revenue ($)

The revenue you are expected to earn on a project.

For Time and Material projects, Runn calculates Project Revenue from your project's Billable Hours and the project rates you have set for each role.

For Fixed-Price projects, Budget ($) will equal Project Revenue ($).

Project People Costs ($)

The labor costs you are expected to incur on the project.

Runn calculates Project People Costs ($) from the Total Hours and the cost to the business you have set for each person in their contract.

If you have placeholders scheduled, the internal role cost rate is used.

Read more about how we account for placeholders

Example

Click on the images to enlarge

You want to see how your project Model Z User Interface has unfolded for the two weeks between 25th January and 7th February. The project started on 25th January.

The roles and people assigned to the project are:

  • Celine: Designer (project rate $120, cost to business $59)

  • Beyoncé: Developer (project rate $150, cost to business $62)

  • Bob: Developer (project rate $150, cost to business $61)

  • Bon: Developer (project rate $150, cost to business $61)

  • George: Project Manager (project rate $100, cost to business $74)

For the sake of simplicity, no timesheets have been filled in for this example, so we're looking at scheduled hours only. If there were actual hours logged against this project, those would have been used in the calculations instead. See Reports Guide for more info.

Week 1: 25 - 31 Jan

Billable hours = 20h + 35h + 35h + 35h + 20h = 145 hours

Non-billable hours = 0 hours

Total hours = 145h + 0h = 145 hours

Project Revenue ($) = $2400 + $5250 + $5250 + $5250 + $2000 = $20,150

  • Designer (Celine) = $120 * 20h = $2400

  • Developer (Beyoncé) = $150 * 35h = $5250

  • Developer (Bob) = $150 * 35h = $5250

  • Developer (Bon) = $150 * 35h = $5250

  • Project Manager (George) = $100 * 20h = $2000

Project People Costs ($) = $1180 + $2170 + $2135 + $2135 + $1480 = $9,100

  • Designer (Celine) = $59 * 20h = $1180

  • Developer (Beyoncé) = $62 * 35h = $2170

  • Developer (Bob) = $61 * 35h = $2135

  • Developer (Bon) = $61 * 35h = $2135

  • Project Manager (George) = $74 * 20h = $1480

Week 2: 1 - 7 Feb

Same breakdown as above.

Billable hours = 145h

Non-billable hours = 0 h

Total hours = 145h

Project Revenue ($) = $20,150

Project People Costs ($) = $9100

Here's what the report will show you:

To 31 Jan

Billable hours = 145h

Non-billable hours = 0 h

Total hours = 145h

Project Revenue ($) = $20,150

Project People Costs ($) = $9100

To 7 Feb

Week 1 + Week 2

  • Billable hours = 145h + 145h = 290 hours

  • Non-billable hours = 0 h + 0h = 0 hours

  • Total hours = 145h + 145h = 290 hours

  • Project Revenue ($) = $20,150 + $20,150 = $40,300

  • Project People Costs ($) = $9100 + 9100 = $18,200

Did this answer your question?